Model: RH150038
Rated Voltage: 220-240V~50/60Hz
Input power: 1500W
No Load Speed: 950rpm
Impact rate: 4500bpm
Impact energy: 5.5J
Maximum drilling capacity:
Concrete: 32mm
Steel: 13mm
Wood: 40mm
SDS plus chuck system
anti-vibration system
With 3 drills and 2 chisels
Guaranteed Quality
Original Ingco Product
with Warranty 6months PARTS & SERVICE WARRANTY
Payment & Security
    ingco rotary hammer drill chisel concrete metal & wood work product photo
    INGCO
    Rotary Hammer Drill Chisel Concrete Metal & Wood Work for Home & Industrial ING-PT
    From ₱5,600.00 ₱11,200.00
    INGCO Original Rotary Hammer 1600W RH16008 *WINLAND*
    Specifications:
    Voltage: 220-240V~50/60Hz
    Input power: 1600W
    No-load speed: 550rpm
    Impact rate: 3850bpm
    Impact energy: 8.0J
    Anti-Vibration System
    SDS MAX chuck system
    Max. drilling capacity: Concrete: 38mm, Core bit: 100mm
    Specification
    Model: RH150038
    Input power: 1500W
    No Load Speed: 950rpm
    Impact energy: 5.5J
    Maximum drilling capacity:
    Concrete: 32mm
    Steel: 13mm
    Wood: 40mm
    SDS plus chuck system
    With 3 drills and 2 chisels
    Guaranteed Quality
    Original Ingco Product
    Wattage
    • 1600W phased out
    • 1500W RH150038