P20S/20V Lithium-Ion Cordless Circular Saw with Blower & Brushless Motor CSLI14021/CSLI1402 ING-COR
₱3,200.00 ₱6,400.00
Variation
15-Days Return Policy
15 days of hassle-free returns for ensure that you are happy with your purchase.
Change of Mind Return
  • The item must be in its original condition
  • Change of Mind return is not applicable to items packed in full blister pack
  • All accessories and any free gifts included with the order must be returned with the item.
  • Return Shipping Fees will be shouldered by the buyer
  • Management has the final decision if the items is allowed to be returned.
Warranty
6 months Service Warranty on Power Tools and Cordless Tools only
Delivery and Shipping
  • Same Day Delivery - within Metro Manila (cut-off 12:00 PM Mondays - Saturdays) *Except Holidays*
  • Standard Delivery - outside Metro Manila
P 100 Pesos off if you are subscribed!
Specification
Model: CSLI14021
Brushless motor
Rated Voltage: 20V
No-load speed: 6 300rpm
Blade diameter: 140 mm (5 – 1/2”)
Arbor size: 20 mm
Adjustable cutting depth
Adjustable bevel cutting
Cutting capacity:
_45°degree: 33 mm
_90°degree: 50 mm
Includes:
1pc x 140 mm blade
1pc x 4.0Ah battery pack (FBLI2002)
1pc x charger (FCLI2001)
Charge volts: 220 – 240V ~ 50/60Hz
Packed by color box
Model: CSLI1402
Brushless motor
Rated Voltage: 20V
No-load speed: 6300rpm
Blade diameter: 140mm(5-1/2'')
Arbor size: 20mm
Adjustable cutting depth
Adjustable bevel cutting
Cutting capacity:
45°degree: 33mm
90°degree: 50mm
Packed by color box
Include:
1pc x 140 mm blade
NOTE: Battery & Charger SOLD Separately
WARRANTY: INGCO gives 6-months parts & service warranty
Guaranteed Quality
Original INGCO Product
Payment & Security
    ingco p20s/ lithium-ion cordless circular saw product photo
    INGCO Philippines
    From ₱3,200.00 ₱6,400.00
    Specification
    Model: CSLI14021
    Rated Voltage: 20V
    Includes:
    1pc x charger (FCLI2001)
    Model: CSLI1402
    Rated Voltage: 20V
    Blade diameter: 140mm(5-1/2'')
    Arbor size: 20mm
    45°degree: 33mm
    90°degree: 50mm
    Include:
    1pc x 140 mm blade