INGCO  |  SKU: CRCLI2002
P20S 20V Cordless Lithium-Ion Hydraulic Cable Cutter CRCLI2002 ING-COR
₱62,500.00 ₱125,000.00
15-Days Return Policy
15 days of hassle-free returns for ensure that you are happy with your purchase.
Change of Mind Return
  • The item must be in its original condition
  • Change of Mind return is not applicable to items packed in full blister pack
  • All accessories and any free gifts included with the order must be returned with the item.
  • Return Shipping Fees will be shouldered by the buyer
  • Management has the final decision if the items is allowed to be returned.
Warranty
6 months Service Warranty on Power Tools and Cordless Tools only
Delivery and Shipping
  • Same Day Delivery - within Metro Manila (cut-off 12:00 PM Mondays - Saturdays) *Except Holidays*
  • Standard Delivery - outside Metro Manila
P 100 Pesos off if you are subscribed!
Specification
Model: CRCLI2002
Lithium Ion Hydraulic Cable Cutter
Drill voltage 20V Max cutting diameter
85mm Crimping force 60KN
Stroke 86mm
2pcs 20V Lithium-Ion 4.0Ah batteries
LED usage count display ACCESSORIES
With 1pcs blade
With 2pcs battery pack
With 1pcs 2Hr charger
With 1set Sealing ring of cylinder
With 1set Sealing ring of safety
with 1set valve
With 1set hydraulic fluid
With 1pcs hydraulic fluid bag
WARRANTY: INGCO gives 6-months parts & service warranty
Quality Guaranteed
Original INGCO product
Payment & Security
    Ingco 20V cordless hydraulic cable cutter lithium-ion
    INGCO
    ₱62,500.00 ₱125,000.00
    Specification
    Model: CRCLI2002
    85mm Crimping force 60KN
    Stroke 86mm