INGCO Philippines  |  SKU: SPDB150068-5
Ingco Seawage Submersible Water Pump Dirty Water 1500W 2HP SPDB150068-5 ING-PT
₱12,995.00 ₱25,990.00
15-Days Return Policy
15 days of hassle-free returns for ensure that you are happy with your purchase.
Change of Mind Return
  • The item must be in its original condition
  • Change of Mind return is not applicable to items packed in full blister pack
  • All accessories and any free gifts included with the order must be returned with the item.
  • Return Shipping Fees will be shouldered by the buyer
  • Management has the final decision if the items is allowed to be returned.
Warranty
6 months Service Warranty on Power Tools and Cordless Tools only
Delivery and Shipping
  • Same Day Delivery - within Metro Manila (cut-off 12:00 PM Mondays - Saturdays) *Except Holidays*
  • Standard Delivery - outside Metro Manila
P 100 Pesos off if you are subscribed!
Features
Powerful performance for demanding water removal tasks.
Built‑in cutting blade to shred debris and prevent clogging during operation.
Sturdy construction with a stainless pump body and cast iron motor housing for durability.
Includes a protective control box for safer operation and motor protection.
Comes with a long cable for flexible placement.
Specification
Model: SPDB150068-5
Voltage: 220-240V~60Hz
Rated power: 1500W (2HP)
Max. Head: 14.5m
Max. Flow: 350L/min
Pipe diameter: 2"
Copper wire motor
Pump Body: Stainless
Motor Body: Cast iron
9m length cable
Built-in cutting blade
For dirty water
Control box for protection
Payment & Security
    INGCO 750W (1.0HP) submersible water pump with stainless steel body, 220-240V 60Hz, featuring 2-inch outlet and 100% copper wire motor, black and silver design with orange float switch
    INGCO Philippines
    ₱12,995.00 ₱25,990.00
    Features
    Specification
    Model: SPDB150068-5
    Voltage: 220-240V~60Hz
    Rated power: 1500W (2HP)
    Max. Head: 14.5m
    Max. Flow: 350L/min
    Pipe diameter: 2"